INFOSOC

Witam
Przesyłałem ostatnio propozycje dotyczące reformy dyrektywy InfoSoc i wychodzi na to że troch namieszałem

przed zmianą
(28) Copyright protection under this Directive includes the exclusive right to control distribution of the work incorporated in a tangible article. The first sale in the Community of the original of a work or copies thereof by the rightholder or with his consent exhausts the right to control resale of that object in the Community. This right should not be exhausted in respect of the original or of copies thereof sold by the rightholder or with his consent outside the Community. Rental and lending rights for authors have been established in Directive 92/100/EEC. The distribution right provided for in this Directive is without prejudice to the provisions relating to the rental and lending rights contained in Chapter I of that Directive.

po zmianie
(28)Copyright protection under this Directive includes the exclusive right to control distribution of the work incorporated in a tangible and song version cyfrowej.Pierwsza sale in the Community of the original work or copies thereof by the rightholder or with his consent shall exhaust the right to control resale of that object the Community. This right should not be exhausted in the original or copies thereof sold by the rightholder or with his consent outside the Community. Rental and lending rights for authors have been laid down in Directive 92/100 / EWG.Prawo to disseminate provided for in this Directive, without prejudice to the provisions relating to rental and lending rights contained in Chapter I of the Directive

zajmę się na razie punktem 28 dyrektywy , który według mnie mówi o prawach wyłącznych twórcy i wyczerpaniu praw twórcy do kontrolowania utworu przynajmniej ja tak ten artykuł odczytałem. Więc główna proponowane prze zemnie zmiana miała by polegać na wprowadzeniu pojęcia nośnika nie analogowe tzw wersji cyfrowej , która jest coraz bardziej popularna i objąć ją tzw wyczerpaniem po pierwszym opublikowaniu przez uprawnionego tylko nie wiem czy dobrze odczytałem ten punkt dyrektywy ,bo nieco kiepsko u mnie z angielskim

Proszę o komentarze, poprawki , ocenę pomysłu.

I mam jeszcze takie pytanko do kiedy ewentualny czas na przesyłanie poprawek ?

Komentarz

Ta dyskusja została zamknięta.